Zmrzliny, které vás stoprocentně dostanou – vyzkoušejte exotiku s wasabi nebo českou z piva

Zmrzliny a nanuky se vyrábí ve stále větším množství různých příchutí. Některé jsou trvalé, jsou ale i zmrzliny, které chutnají jen omezenému počtu lidí a zmizí z trhu hned po jejich první sezóně. Někdy je to škoda a při troše trpělivosti by časem mohly v žebříčku oblíbenosti být poměrně vysoko.

Se zmrzlinami je to už skoro jako s pivem – stále se objevují nové a nové příchutě, často i značně netradiční. Některé si oblibu získají poměrně rychle, jiným to nějakou chvíli trvá a část zmizí téměř stejně rychle, jako se objeví. Za zmrzlinu každý rok utratíme poměrně značnou částku a tak výrobci ani prodejci neponechávají nic náhodě…

Tradiční příchutě jsou stále nejoblíbenější

Především velcí výrobci a prodejci zmrzlin a nanuků si nechávají dělat různé průzkumy a jejich výsledky pak samozřejmě velmi dobře umí využít.

Například výsledky posledního průzkumu oblíbenosti příchutí zmrzlin zařadili na první místo s 35% vanilkovou, druhá byla s 30% čokoládová a třetí s 10% jahodová. Před časem se na trhu také opět objevila tzv. ruská zmrzlina a patří také mezi oblíbené druhy podobně jako tradiční polárkový dort – „nanukáč“. Ten sice není právě nejkvalitnějším, je ho ale stále poměrně hodně za málo peněz a navíc už není jen vanilkový - prodává se i čokoládový nebo stracciatella.

V  horkých dnech se prodej všech druhů zmrzlin a nanuků zvyšuje až o 80 procent, a výrobci do prodejen samozřejmě posílají ty druhy a příchutě, u kterých se dá předpokládat trvalý zájem.

Kopečková a točená zmrzlina

V „nadýchaných“ velkých točených zmrzlinách je víc vzduchu a vody, než bychom si přáli, kopečkové jsou mnohem kvalitnější a také jsou v dostání ve větším množství příchutí. I tak je ale točená stále oblíbenější – jednoznačně vede u lidí ve věku od 25 do 44 let, kopečkové dávají přednost lidé ve věku 45 až 60 let.

Ovocná nebo smetanová? U žen vede jogurtová…

Ovocné zmrzliny a nanuky jsou nejvíce oblíbené u rodin s dětmi a také u lidí ve věku od 25 do 44 let, starší lidé dávají přednost smetanovým a ženy si nejčastěji dopřávají jogurtové.

Víc než 30% žen v několika nezávislých průzkumech uvedlo, že zmrzlina je pro ně většinou sladkou tečkou po obědě nebo večeři a že dávají přednost jogurtové, protože jim nepřipadá tak kalorická jako například zmrzlina ovocná nebo smetanová. V chuti je u žen nejvíce oblíbená vanilková, jahodová a borůvková.  

Obrázek  

Netradiční příchutě

Doba, kdy jsme si vybírali mezi vanilkovou a čokoládovou chutí zmrzliny, je dávno pryč. Jahodová, citrónová, banánová, borůvková a mnohé další jsou dnes už samozřejmostí. Spotřebitelům už ale ani to nestačí a vyžadují i netradiční příchutě.

Z nových příchutí zmrzlin a nanuků se velmi rychle stalo oblíbeným tropické a exotické ovoce, především kiwi a meloun, pro originální chuť a osvěžující vlastnosti ale třeba i zmrzlina z opuncie nebo kumkvátu.

V poslední době se zvyšuje i spotřeba zmrzlin a nanuků, do kterých se přidávají kousky ovoce, ořechů, čokolády nebo sušenek, přimíchává se dokonce i marshmallow.

Zmrzlina se stává i nedílnou součástí gastronomie a tak v některých restauracích můžete ochutnat lahůdku, doplněnou zmrzlinou s chutí bazalky, balsamica i jiných skutečně netradičních ingrediencí a chutí – může to být třeba i wasabi nebo zmražený krém s chutí sýra, servírovaný k rostbeefu. V tomto směru jsou až neuvěřitelně originální v Anglii, kde si obyvatelé velmi oblíbili zmrzliny s příchutí ryb, brambor a kapusty…

Obrázek

Alkohol a pivo

Málokoho asi překvapí, že své místo v příchutích zmrzlin a nanuků našel i alkohol. Používají se různé koňaky a brandy, ale třeba i rum, fernet nebo vodka – zmrazit se dá vlastně téměř vše. Pokud by vám taková jednoduchá zmrzlina nevyhovovala a chtěli jste něco skutečně speciálního, nabízí se kombinace ginko biloby, argininu a guaranu s koňakem, případně absintem. Ano – i taková zmrzlina je na trhu!

Nejen v České republice se také objevila zmrzlina, v které je hlavní ingrediencí pivo. Zmrzlina ze světlého piva je hořká, z piva tmavého sladší a s karamelovým aroma. Podobně jako u piva je i u pivních zmrzlin poměrně hodně možností výroby a tím i druhů. Zmrzlina, vyrobená přímo z pivních ležáků a ovocných piv má většinou i značné množství alkoholu. Méně alkoholické jsou ty, které se vyrábí ze surovin, používaných k vaření piva – vody, chmelu, sladu a kvasnic. To už je ale skutečně složitější výrobní proces.

Domácí výroba zmrzliny

Mnoho druhů zmrzlin si můžete vyrobit sami. Není to vlastně nic moc složitého a je jen na vaší fantazii, jakou bude mít příchuť - vždy ale bude poctivá, bez chemických konzervantů, barviv a různých ochucovadel, bez ztužených tuků i přidané vody a vzduchu.  

Mimo surovin budete ještě potřebovat mixér a nějaké nádoby, vhodné k uložení do mrazničky, případně ideálně speciální formy na zmrzlinu nebo nanuky a samozřejmě ještě mrazák. Pokud nemáte mixér, může vám na začátek stačit pevná vidlička nebo šťouchadlo na brambory.

Zmrzlina z černého piva

Až tuhle lahůdku ochutnáte, jinou zmrzlinu už možná nikdy chtít nebudete!

Suroviny

  • 2 hrnky plnotučného mléka
  • 2 hrnky smetany na vaření
  • 1 a půl hrnku krystalového cukru
  • 8 vaječných žloutků
  • 2 deci černého piva – ideálně Guiness
  • 1 a půl lžičky instantní kávy
  • přírodní vanilkový extrakt
  • sůl
  • hořká čokoláda

Postup

Nejdříve si připravíte pudink. V misce rozšleháte žloutky a polovinu cukru. Ve větším hrnci smícháte mléko, smetanu a druhou polovinu cukru, směs za občasného míchání přivedete do varu a pak ihned odstavíte ze sporáku. Pak část směsi z hrnce přelijete do misky k rozšlehaným vajíčkům – poměr by měl být 50:50 – a vše důkladně promícháte. Obsah misky přelijete k směsi do hrnce  a vše za stálého míchání necháte přibližně 2 minuty vařit. Hustou směs přelijete do uzavíratelné misky a necháte ji 24 hodin chladit.

Příprava vlastní zmrzliny je snadnější. Kávu a pivo smícháte podle chuti s vanilkovým extraktem a mírně osolíte, pak vše důkladně nejlépe v mixéru promícháte, nalijete do misky a necháte zmrazit.

Servíruje v misce, do které nejdříve dáte pudink, na ni zmrzlinu a vše pak posypete malými kousky čokolády.

TIP: Můžete samozřejmě vynechat pudink a vyrobit si „jen“ pivní zmrzlinu nebo nanuky – s pudinkem ale základní chuť mnohem víc vynikne.