Sorbet vs. šerbet

Ovocné sorbety jsou v dnešní době celkem běžnou záležitostí, můžete je ochutnat v restauraci či cukrárně nebo si je dokonce odnést domů ze supermarketu. Setkali jste se už ale někdy s pojmem šerbet? Mnozí lidé si myslí, že sorbet a šerbet je jedno a to samé a že se jednoduše mohou použít oba názvy nebo že se jejich užití liší podle oblasti. To je ale velký omyl, jedná se o dva různé zmražené dezerty, které se od sebe odlišují složením, texturou i chutí. V dnešním článku se na ně podíváme zblízka a věnovat se budeme i dalším jim podobným sladkostem – zmrzlině a granitě.

Věděli jste, že sorbet si vychutnával už římský císař Nero? Údajně rozestavěl své poddané po celé délce silnice Via Appia až do hor, odkud si z ruky do ruky předávali kbelíky se sněhem. V císařově paláci pak byl sníh smíchán s vínem a medem a ledová pochoutka byla na světě. Dnes již naštěstí máme mrazáky a zmrzlinovače, takže si nemusíme podávat sníh z hor v kbelících. Lahodný sorbet nebo šerbet si můžeme snadno vyrobit doma, potřebujeme na to jen pár ingrediencí. Nejdříve se ale vraťme k tomu, jaký je mezi nimi rozdíl.

Čím se liší sorbet a šerbet

Sorbet se skládá ze dvou hlavních ingrediencí – z ovoce a cukru. Ovoce se rozmixuje a smíchá s cukrovým sirupem, mohou se přidat ještě nějaká dochucovadla, jako třeba koření nebo citronová šťáva. Tato směs se dá do zmrzlinovače a za pár hodin je dezert na světě. Sorbet se často podává mezi jednotlivými chody, protože je lehký a osvěžující. Kromě toho neobsahuje žádný nebo téměř žádný tuk a je přirozeně bezlepkový a bezlaktózový. Stejné složení jako sorbet má i granita, liší se ale v postupu výroby. Granita se nezpracovává ve zmrzlinovači, nýbrž se nechá zmrznout v mrazáku a v průběhu se její povrch několikrát seškrábne, aby vznikly ledové vločky. V porovnání se sorbetem má tedy hrubší strukturu, ale je také dietní.

Naproti tomu šerbet obsahuje přidaný tuk, ale jen malé množství – do 2%. Do směsi na sorbet (tedy do směsi rozmixovaného ovoce, cukrového sirupu a dochucovadel) se přidá trocha mléka, smetany, podmáslí, vaječných bílků nebo želatiny. To dělá šerbet krémovější, než je sorbet, ale ne zas tolik krémový jako zmrzlina, ta totiž obsahuje minimálně 10%tuku. Šerbet i zmrzlinu necháváme zmrznout ve zmrzlinovači.

Sorbet a šerbet je dobré nechat před servírováním zhruba 5 minut stát při pokojové teplotě. Díky tomu se budou lépe nabírat.

Obrázek

Malinový šerbet

  • 550 g mražených malin

  • 125 ml vody

  • 200 g cukru krystal

  • 250 ml podmáslí

  • 1 lžička vanilkového extraktu

Do kastrůlku dáme vodu a cukr a zahříváme, dokud se všechen cukr nerozpustí. Vzniklý sirup můžeme nechat přejít varem, ale není to nutné. Maliny rozmixujeme dohladka, smícháme s cukrovým sirupem, přilijeme podmáslí a dochutíme vanilkovým extraktem. Směs promícháme a dáme do zmrzlinovače.

Limetkový sorbet

  • 250 ml vody

  • 200 ml limetkové šťávy (vybírejte raději dobře zralé limetky)

  • 200 g cukru krystal

  • 1 lžička limetkové kůry

Vodu, limetkovou šťávu a cukr přivedeme k varu, zhruba tři minuty vaříme a pak směs odstavíme a necháme zchladnout na pokojovou teplotu. Přidáme limetkovou kůru, promícháme a dáme do zmrzlinovače.

Lenka Ambrožová