Cukry, tuky, kalorie a éčka

 

Nekvalitní zmrzlinu poznáte většinou na první pohled – pokud má zářivé barvy, v žádném případě ji nekupujte a nejezte! Je víc než pravděpodobné, že cukrů, tuků a éček v ní bude víc než dost.

Cukry, tuky a kalorie

Obsah cukru ve zmrzliněnení velký - ve většině případů se pohybuje kolem pouhých 20 procent, u zmrzliny s větším podílem čokolády je to maximálně 29 procent. Zmrzlina tedy není tak kalorická, jak vypadá a jak se mnoho lidí domnívá.

Tuky ve zmrzlině najdeme samozřejmě také, ale ani jejich podíl není velký. Výrobci mléčný tuk nahrazují levnějším rostlinným, nejvíce kokosovým, který je nejen levnější, ale i kaloricky méně hodnotný. Zmrzlina bez čokoládové polevy pak obsahuje jen 4 až 8 procent tuku, s čokoládovou polevou maximálně 20 procent tuků, a vodová zmrzlina neobsahuje tuk žádný. I ta nejvíce „tučná“ zmrzlina obsahuje méně kalorií než běžná tabulka čokolády a její energetická hodnota nepřevyšuje 500 kJ na porci. 

Většina druhů zmrzlin tedy nijak neohrozí ani případný dietní program, zaměřený na hubnutí. Stačí se pouze vyhnout zmrzlinám s vysokým obsahem tuků a cukrů, kterých je ale na trhu minimální množství.  

Zmrzlina a éčka

Do zmrzliny se pro zlepšení vzhledu, barvy, aroma, chutě a trvanlivosti přidávají různé látky - tzv. éčka. Některé tyto látky jsou zdraví neškodné a některé můžou mít na organismus při překročení určitého množství negativní účinky. Jejich přidávání do zmrzliny samozřejmě musí odpovídat různým přísným předpisům.

Při výrobě zmrzlin se užívají nejvíce přírodní barviva E 162 a E 163, které pro zdraví člověka žádnou hrozbou nejsou. Používané žluté barvivo E 161b dokonce chrání před vznikem rakoviny plic a zlepšuje zrak. Stabilizátor E 410 už ale může ve větším množství způsobit zažívací problémy a glutaman sodný E 621 vyvolat žaludeční nevolnost a dokonce i alergické reakce.

Vzhledem k přidávání různých „vylepšujících“ látek je dobré pozorně číst informace na obalu, kde jsou nejdůležitější dochucovací složky. U nebalených zmrzlin, které se prodávají jako točené nebo tzv. kopečkové, se informaci o druhu a množství éček spotřebitel dozvídá dost složitě. Zde je tedy třeba vycházet z toho, že zmrzlina bez přidaných umělých látek nemá tak jasné barvy. Obecně je ale možné konstatovat, že při konzumaci běžného množství zmrzlina žádné negativní účinky pro lidský organismus nemá.